Gmina Raszyn, Polska, Unia Europejska, ONZ. Prawda jest inna niż myślisz...

Wpisy

 • czwartek, 19 grudnia 2013
  • Gabinet POlityczny

   Z portalu natemat.pl, który czytam regularnie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Jedną z tych, która przykuła moją uwagę jest informacja o zarobkach w gabinetach politycznych ministrów. Bulwersuje nie tylko ich wysokość, ale przede wszystkim wiek zatrudnianych przez ministrów osób oraz brak wykształcenia wyższego. Osobiście jestem zwolennikiem wymiany kadr na młodych, dynamicznych, szybko uczących się pracowników. Nie mniej jednak powinny być warunki minimalne, jakie powinni oni spełniać. 86 tysięcy złotych rocznie zarabia Dobrawa Morzyńska, szefowa gabinetu politycznego ministra finansów Mateusza Szczurka. Ponadto jest także radną miejską w Pruszczu Gdańskim, za co inkasuje dodatkowe 15 tysięcy. Jednym słowem - żyć nie umierać. Ma dopiero 23 lata, studiów nie ukończyła, a zarabia tyle co świetnie wykształcony urzędnik z przynajmniej 5-letnim doświadczeniem, ukończonymi kursami, na którym spoczywa odpowiedzialność za podejmowanie ważnych decyzji. Tymczasem pani Dobrawa ponosi  odpowiedzialność tylko przed ministrem. Zakres zadań, jakie ma w swoich obowiązkach też nie jest jasno sprecyzowany. Może tworzyć zawiłe intelektualnie analizy sytuacji gospodarczej kraju, a może jedynie parzyć ministrowi kawę, robić zakupy i przeglądać pocztę. 3 tysiące brutto miesięcznie za pracę sekretarki byłoby adekwatnym uposażeniem. 

   W gabinecie ministra Szczurka zasiada także Jan Lang, student UW. Ma 21 lat i jest wybitnym studentem ekonomii, otrzymującym stypendium naukowe. Ile zarabia - nie wiadomo. Można tylko zakładać, że średnią krajową ma. Zgodnie z ustawą minister może odstąpić od wymagań 5-letniego doświadczenia i ukończonych studiów wyższych przez członków jego biura politycznego w uzasadnionych przypadkach.

   Pozostaje mieć tylko nadzieję (pewnie naiwną), że uzasadnieniem nie są znajomości i fakt, że p. Dobrawa jest radną PO w Pruszczu Gdańskim i w nagrodę za polityczną "obrotność" dostała ciepłą posadkę. Dodam, że studiuje europeistykę, a więc kierunek zbyt obszerny w stosunku do zagadnienia finansów publicznych, aby móc się w tej kwestii merytorycznie wypowiadać. Przy takich zarobkach takie tematy, jak: utrzymanie VATu na poziomie 23% oraz skok rządu na OFE są tak istotne, jak zeszłoroczny śnieg. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   rafal.ulewicz
   Czas publikacji:
   czwartek, 19 grudnia 2013 07:50
 • środa, 11 grudnia 2013
  • Najwyższa Izba Kontroli audytorem Rady Europy.

   Najwyższa Izba Kontroli będzie audytorem zewnętrznym Rady Europy w latach 2014-2018. To już drugi prestiżowy konkurs wygrany przez NIK, która jest także audytorem CERN - Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Zawsze przyjemnie słyszeć, jak polskie instytucje są doceniane na świecie za wysoki poziom świadczonych usług. Tym bardziej, że jest to jeden z ważnych organów państwa. Niech się boją zatem wszyscy ci, którym w głowie przekręty na przykład przy budowie autostrad. Przed kontrolerami NIK nic się nie ukryje!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   rafal.ulewicz
   Czas publikacji:
   środa, 11 grudnia 2013 16:56
  • Polska Razem.

   W minioną sobotę miał miejsce zjazd nowej inicjatywy politycznej. Polska Razem, bo tak się nazywa ugrupowanie, powstało z posłów wydalonych z klubu PO z Jarosławem Gowinem na czele, członków PJN w tym Pawłem Kowalem oraz stowarzyszenia Republikanie Przemysława Wiplera. Zdaniem politologów nowa partia może liczyć nawet na 10% poparcia. Zapewne kosztem Platformy, która znajduje się obecnie w poważnym kryzysie, a jej notowania lecą wyraźnie w dół. 

   Moim zdaniem dobrze, że jest próba stworzenia ugrupowania, które chce przełamać duopol PO i PiSu, jako głównych sił politycznych w tym kraju. Program nowej partii zasygnalizowany na zjeździe zawiera także hasła, które niosła na sztandarach partia Tuska. Jak został zrealizowany postulat chociażby jednomandatowych okręgów wyborczych - wszyscy wiemy. Obawiam się, że tak samo może być, jeśli już za dwa lata "dziecko" Gowina, Kowala i Wiplera wygra wybory. Tym bardziej, że mimo nowego szyldu, w skład ugrupowania wchodzą znane twarze, oprócz wspomnianych założycieli: Jakubiak, Poncyljusz, Godson, Żalek, Mojzesowicz. Zamiast nowych opakowań, zabiegów czysto marketingowych przydałaby się nowa treść płynąca z młodszych, mądrzejszych i nie skażonych politycznymi walkami na słowa głów. Pierwszy test Polski Razem (w skrócie notabene PR) już za kilka miesięcy przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego. Następnym będą wybory samorządowe na jesieni 2014 roku. Pożyjemy, zobaczymy.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   rafal.ulewicz
   Czas publikacji:
   środa, 11 grudnia 2013 16:45
 • piątek, 06 grudnia 2013
  • O! Fe!

   Taka zabawa literami w tytule. Nie mam jednak nic do OFE. Wręcz przeciwnie jestem "za". Mam jednak poważne zastrzeżenia do zadziwiająco szybkiego tempa, w jakim PO przegłosowała ustawę, która OFE reformuje. Reformuje to eufemizm, de facto bowiem likwiduje. Wnioski płynące z tego są następujące. 1)Rząd swoim działaniem zabiera pieniądze Polakom do "czarnej dziury" zwanej ZUS. 2) Rząd tworzy absurd prawny, w którym obywatel musi potwierdzić zawartą umowę z OFE bo inaczej pieniądze zostaną z automatu przekazane do ZUS. I po wtóre, na 10 lat przed przejściem na emeryturę, i tak nasze pieniądze zostaną przetransferowane do ZUS. Mało tego prawo do dziedziczenia zebranej składki w OFE będzie obowiązywało trzy lata od przejścia na emeryturę. Wnioski formuuję na podstawie artykułu na portalu natemat.pl, którego autorem jest Pan Michał Wąsowski. Zwłaszcza ten drugi wniosek jest bliski mojemu postrzeganiu bezsensowności tej ustawy, przepychanej usilnie przez PO.

   Bogu niech będą dzięki, że w wyborach w 2011 roku nie głosowałem na PełO. Postulat ww. autora o wykreśleniu z nazwy partii "Obywatelska" popieram rękami i nogami. I nadal czekam na powstanie partii politycznej, która swoją ideę opierała by na mądrościach zawartych w księgach Adama Smitha. Liberalizm, a nie libertynizm panie Tusk!!! A ustawa to jeden wielki smród! O! Fe!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   rafal.ulewicz
   Czas publikacji:
   piątek, 06 grudnia 2013 23:33
  • Ksawery, Mikołaj, Mokre Mikołajki.

   Ludzie czekali na Św. Mikołaja, a tu zamiast niego do okien pukał natarczywy orkan o imieniu Ksawery. Wielu ludziom wyrządził wiele krzywdy i nie będą 6 grudnia AD 2013 miło wspominać. Rozważamy scenariusze wybuchu wojny, która swoim zasięgiem objęłaby większość globu, a okazuje się tymczasem, że sama natura i składające się na nią siły przyrody potrafią zniszczyć niejedno istnienie. W Polsce mamy na szczęście do czynienia tylko lub aż ze zniszczeniami domów, jak po powodzi, gradobiciach, czy silnych wichurach. Ale już na przykład w odległej Azji występujące tsunami, czy trzęsienia ziemii pochłaniają tysiące ofiar ludzkich. Morał jest taki, że warto się ubezpieczać. W zależności od stanu posiadania zapłacimy proporcjonalnej wielkości składkę za polisę, która zrekompensuje nam wszelkie straty materialne. Tych duchowych i ciążących na psychice łatwo zrekompensować się nie da. Niestety.

   W Gminnym Ośrodku Sportu przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży specjalną ofertę w ten dzień. W godzinach od 17 do 21 pływalnia była dostępna właśnie dla nich bezpłatnie! Obawialiśmy się, że warunki atmosferyczne za oknem skutecznie odstraszą chętnych na wzięcie udziału w Mokrych Mikołajkach. Tymczasem rzeczywistość okazała się dużo bardziej optymistyczna od założeń. W zeszłym roku w ramach mikołajkowej akcji odwiedziło nas 150 osób. W tym roku było o kilkanaście więcej. Może gdyby nie te wichury i padający śnieg przebilibyśmy barierę 200 gości? Z pewnością w przyszłym roku powtórzymy. Dzieci i młodzież, które spędziły dzisiejszy wieczór na raszyńskiej pływalni, opuszczały ją w kapitalnych nastrojach. Furorę robiła kula wodna, w której każdy chętny mógł spróbować zorbingu. Ponadto instruktorzy animowali uczestników licznymi zabawami w wodzie, jak np. wyścigi na dmuchanych zabawkach oraz zjazd na czas rurą do basenu. Jednym złowem - nie było nudy. Zdjęcia z imprezy postaram zamieścić się wkrótce. Na pewno będą do obejrzenia na profilu GOSu na Facebooku. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   rafal.ulewicz
   Czas publikacji:
   piątek, 06 grudnia 2013 23:07
  • Relacja ze spotkania z posłem Mariuszem Błaszczakiem.

   Spotkanie rozpoczęło się, zgodnie z planem, o godzinie 19. Poseł zaczął krótkim wystąpieniem, po którym zaczęły padać pytania z sali. Dotyczyły bieżącej polityki Rządu, która jest szczególnie krytycznie oceniana przez PiS. Padło także ciekawe pytanie odnośnie Ukrainy. Zadał je Pan Henryk Michałowski, który popiera bliższą współpracę między tym państwem a Unią Europejską, a jednocześnie zwraca uwagę na trudną historię między narodem ukraińskim i polskim. Poseł przyznał, że bezpieczeństwo Polski zależy od tego, czy Ukraina będzie w sojuszu z Unią, czy Rosją. Jeśli dojdzie do drugiego scenariusza, to niestety będzie to złe dla naszego państwa. Ciekawa polemika wywiązała się przy okazji rozmowy o katastrofie pod Smoleńskiem. Obecny na sali kapitan Wrona przypomniał sytuację, kiedy śp. Prezydent RP Lech Kaczyński leciał nad Gruzją i zażądał, aby pilot wylądował na objętym wojną terenm. Kiedy ten odmówił, zaczęto kampanię negatywną wobec pilota, twierdząc że jest tchórzem. Tymczasem poseł Błaszczak w komplementach wyrażał się o załodze Tupolewa 154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Zarówno poseł, jak i kapitan Wrona zgodzili się w tym, że katastrofę należy wyjaśnić, gdyż za dużo jest niejasności i niedomówień. Przykładem może być brzoza, która wg prof. Cieszewskiego miała być złamana kilka dni przed katastrofą...Zdaniem komisji Laska, to o nią właśnie zahaczyło skrzydło samolotu 10 kwietnia 2010 r.

   Wójt Gminy, Pan Andrzej Zaręba w obszernym pytaniu do posła poddał w wątpliwość istnienie powiatów. Mają one sporo zadań, a zbyt mało funduszy na ich realizację. Często są więc zmuszone korzystać z pomocy gmin. Wójt wyraził dezaprobatę dla postępującej biurokracji, co wynika ze stałego komplikowania procedur przeprowadzania inwestycji. Projekt, nad którym pracowała niegdyś jedna osoba wymaga zatrudnienia kolejnych dwóch, żeby wszystko przebiegło zgodnie z harmonogramem. Poseł przyznał rację i zapewnił, że partia PiS, jak dojdzie do władzy znacznie usprawni działanie państwa. Często za wzór w swoich wypowiedziach stawiał Pan Błaszczak Węgry i rządzącego nimi Victora Orbana.

   Po części oficjalnej przyszedł czas na mniej oficjalną, a więc składanie życzeń świątecznych i łamanie się opłatkiem. Składając życzenia posłowi wyraziłem zdanie, że w wielu punktach nie zgadzam się z poglądami partii, którą reprezentuje, jednak należy prowadzić dialog oparty na kulturze i poszanowaniu zdania drugiego człowieka. Każda partia ma bowiem swojego Macierewicza, Niesiołowskiego, czy Kurskiego, którzy w swoje wypowiedzi wkładają zbyt wiele emocji, a zbyt mało sensu i logiki. Na spotkaniu był także Przewodniczący Rady Gminy Raszyn, Dariusz Marcinkowski, wice wójt Mirosław Chmielewski, kilku radnych oraz liczne grono sołtysów i przewodniczących rad osiedli.

   Tyle w telegraficznym skrócie...

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   rafal.ulewicz
   Czas publikacji:
   piątek, 06 grudnia 2013 11:38
 • czwartek, 05 grudnia 2013
  • Spotkanie opłatkowe z posłem Błaszczakiem.

   O godzinie 19.00 spotkanie opłatkowe, na którym Gościem specjalnym będzie Pan Mariusz Błaszczak - poseł na Sejm RP z partii Prawo i Sprawiedliwość. Nie ukrywam, że daleko mi do wiary, że w Smoleńsku był zamach i wielu innych poglądów głoszonych przez partię Jarosława Kaczyńskiego. Zdecydowanie bliżej mi do pomysłu na gminę Raszyn, jaki realizuje wójt - Andrzej Zaręba. Jak pisałem we wcześniejszym poście - moje poglądy nie mieszcą się w ramach żadnej, obecnej na scenie partii politycznej. Temu pozostanę wierny w dalszym ciągu. Postaram się zamieścić relację ze spotkania w nieodległym czasie. Być może znajdą się jakieś punkty zbieżne w postrzeganiu polityki i państwa w poglądach moich i posła Błaszczaka. Posłuchamy, zobaczymy.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   rafal.ulewicz
   Czas publikacji:
   czwartek, 05 grudnia 2013 18:23
  • Forumowym wpisom zadaję kłam.

   Witam, 


   Zastanawiałem się nad odniesieniem do tych różnych wpisów z raszyńskiego rynsz.... przepraszam - forum... Rozmawiać z anonimowymi głosami to rodzaj schizofrenii. Bo przecież sam mogę je pisać i na nie odpowiadać. Nie mogę jednak pozwolić na zarzuty, że się sprzedałem albo insynuacje, że pracę w GOSie dostałem tylko po znajomości. To kłamstwo. Konkurs na stanowisko był otwarty. Zacząłem od pracy na 0,5 etatu przez 5 miesięcy. Sprawdziłem się na stanowisku i zaproponowano mi pracę na pełen etat. Przez ten czas, czyli prawie 2 lat udało się w GOSie zrobić wiele rzeczy. Wprowadziliśmy do oferty nowe zajęcia, zwiększyliśmy ilość dotychczasowych.

   Osobiście odpowiadam za m. in. prowadzenie list zajęć. Imprezy sportowe większej rangi zostały zorganizowane z pieniędzy sponsorów, których pozyskiwaniem także, z sukcesem, się zajmowałem. Nie siedzę tam zatem, żeby brać kasę i popijać kawę. Poparcie Andrzeja Zaręby na wójta wiązało się ze zmianą funkjcjonowania gminy. Popierając Pana Zarębę chciałem w tych zmianach uczestniczyć. Cieszę się, że GOS pod dyrekcją Pani Klimaszewskiej funkcjonuje jak nowoczesna firma, a nie PRLowski klub, jak Tęcza w barejowskim "Misiu". Nie zawsze tak było. 
   Tyle w temacie, tymczasem. Pozdrawiam Czytelników bloga i forum. 
   Wyróbcie sobie zdanie, ważąc racje... 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   rafal.ulewicz
   Czas publikacji:
   czwartek, 05 grudnia 2013 18:06
 • środa, 04 grudnia 2013
  • Powrót...

   Witam,

   Po dłuższej przerwie w pisaniu bloga, zachęcany przez innych blogerów, wracam do pisania. Nie będą to może wpisy częste i regularne, jak w przypadku wtymsek.blox.pl, ale postaram się nie mieć tak długiej pauzy w pisaniu. Wiele się zmieniło przez ostatnie półtora roku "śpiączki", w której znajdował się blog. Miało miejsce tyle wydarzeń. Tych pozytywnych w moim przypadku było więcej. Zwłaszcza, jeśli chodzi o życie osobiste. Z tej to przyczyny prowadzenie blogu zeszło na odległy plan. Nie będę jednak rozpisywał się w tym miejscu o moich prywatnych sprawach. Charakter bloga pozostanie niezmiennie taki, jaki był dotychczas. Jestem osobą o centrowo-prawicowych poglądach, których nie da się wbić w ramy partyjne. Co smutno mi stwierdzić, gdyż w 40 milionowym Narodzie nie tylko nie można stworzyć dobrej reprezentacji w piłce nożnej, ale również dobrej reprezentacji interesów Obywateli zamieszkujących Polskę. Jestem w dalszym ciągu zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych. Taka zmiana ordynacji wyszłaby wszystkim na lepsze, a o nasze interesy nie dbałyby anonimowe osoby, które jak często się zdarza nie zabierają głosu ani razu w czasie długiej bo 4-letniej kadencji Sejmu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   rafal.ulewicz
   Czas publikacji:
   środa, 04 grudnia 2013 17:38
 • czwartek, 19 kwietnia 2012
  • Nie oglądać wiadomości*...

   Postulował Ryszard Rynkowski w swojej piosence, aby nie oglądać wiadomości. W ostatnim czasie prponuję to samo. Nie są one dobre. Nie są nawet złe. Są po prostu wk.....ce (wkurzające?). Jeśli potrzebujecie dowodów i argumentów na potwierdzenie powyższej tezy, to proszę bardzo:

   - chorzy na raka nie mają leków, bo resort zdrowia ich nie wykupił,

   - firma budująca autostradę, nie wypłacająca pensji, ogłasza upadłość. Pracownicy blokują budowany odcinek drogi,

   - jakiś oszołom w Krośnie mówi o wypowiedzeniu wojny przez Rosję Polsce, a katastrofę w Smoleńsku uważa za zamach,

   - premier obecny obrzuca się wyzwiskami z byłym premierem,

    

   Potrzeba jeszcze jakiś dowodów? Chyba nie. Pierwszy punkt ogólnie podsumuję. Prawdziwa kompromitacja Arłukowicza. Bartuś jest jak dziecko w piaskownicy i chyba nie nadaje się na ministra. Niech wróci do praktyki lekarza pediatry. Dziecko z drugim dzieckiem zawsze znajdzie wspólny język.  

   W punkcie drugim rzecz kuriozalna. Jest przetarg. Firma budująca autostradę musi przedstawić gwarancje finansowe na całą inwestycję. Nagle brakuje jej pieniędzy, nie tylko na budowę, ale wypłątę pensji. Ogłasza upadłość, sąd wniosek przyjmuje, firma ma ochronę przed wierzycielami. Nic tylko robić interesy z państwem. Skoro pieniądze są państwowe, to znaczy niczyje. Tak pewnie myśleli urzędnicy, którzy powierzyli nasze pieniądze bandzie oszustów i nieudaczników. Istaniały przesłanki, że DSS nadaje się na wykonawcę autostrady, jak krowa do latania. 

   W pukcie 3. Psychiatryk potrzebny. Od zaraz. Natychmiast. Niezwłocznie. Koniecznie. Musowo z kaftanem bezpieczeństwa, w który należy ubrać pacjenta. Może stawiać opór i być agresywnym, niebezpiecznym dla otoczenia.

   Grzegorz na swoim blogu przytoczył jakiś czas temu film o chorobie na władzę. Grzegorzu, to "małe piwko" w porównaniu z tym, co się w Sejmie tydzień temu działo. Dwóch "gladiatorów" stanęło na arenie i wymieniało się "uprzejmościami", pod swoim adresem. Szkoda tylko, że społeczeństwo nie ma uprawnień cesarza i nie mogło pokazać obydwóm kciuka w dół. Ile jeszcze będzie trwała ta wojna nie "polsko-polska", ja się do nich nie przyznaję? To raczej wojna kaczki z kaczorem, że się taką metaforą posłużę:)

   Nie jest wesoło zatem...

   * "Wiadomości" TVP, "Faktów" TVN, "Wydarzeń" Polsatu, i ogólnie żadnych innych. Papierowych, radiowych oraz pozostałych tv także. Po co się denerwować?! 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   rafal.ulewicz
   Czas publikacji:
   czwartek, 19 kwietnia 2012 20:55